Funkcjonariusze puławskiej jednostki policji, specjalizującej się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej, podjęli dochodzenie w sprawie zgłoszenia dotyczącego znalezienia martwych kóz na terenie opuszczonej nieruchomości w Końskowoli. Kluczowym elementem tej sprawy jest opinia biegłego, mająca na celu ustalenie przyczyn śmierci zwierząt.

Zgłoszenie o odnalezieniu martwych zwierząt wpłynęło od lokalnego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Policjanci, którzy natychmiast udali się na miejsce, w jednym z gospodarczych budynków odkryli cztery martwe kozy, nie noszące śladów zewnętrznych obrażeń. W sąsiednim budynku znaleziono trzy psy, a w kolejnym dwie żywe kozy.

Policja poinformowała odpowiednie władze gminne o konieczności zabezpieczenia zwierząt. Weterynarz, wezwany na miejsce, ocenił stan żywych zwierząt jako stabilny, z zapewnioną wodą i pożywieniem. Wyzywającym okazało się jednak zlokalizowanie współwłaścicielki nieruchomości, która była odpowiedzialna za zwierzęta. Po odnalezieniu kobiety, funkcjonariusze przeprowadzili kontrolę domu, nie znajdując innych zwierząt.

Martwe zwierzęta zabezpieczono w celu przeprowadzenia sekcji, natomiast żywe kozy zostały pod opieką weterynarza. Psy pozostały na posesji decyzją specjalisty. Obecnie trwa postępowanie związane z naruszeniem Ustawy o ochronie zwierząt, w ramach którego przesłuchiwani są świadkowie i ustalane okoliczności zdarzenia. Biegły wyda opinię po sekcji zwłok kóz, mając na celu ustalenie przyczyny ich śmierci.

Komisarz Ewa Rejn – Kozak przypomina, że w przypadku bycia świadkiem przestępstwa lub wykroczenia przeciwko zwierzętom, należy reagować, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub informując za pośrednictwem zakładki „Zielona strefa” na stronie internetowej policji. Pamiętajmy o odpowiedzialności za zwierzęta, które tak jak my, odczuwają ból i cierpienie.

Źródło: https://pulawy.policja.gov.pl/

Archiwum: styczeń 2024