W Puławach doszło do przykrego zdarzenia, w którym 88-letnia kobieta została oszukana i straciła 20 tysięcy złotych, wierząc, że ratuje swoją wnuczkę przed więzieniem. Starsza pani otrzymała telefon od osoby podającej się za adwokata wnuczki, która rzekomo spowodowała śmiertelny wypadek. Pod wpływem emocji i chęci pomocy, przekazała oszczędności swojego życia.

Tego samego dnia, wielu mieszkańców Puław otrzymało podobne telefony. Na szczęście większość z nich była świadoma takich oszustw dzięki wcześniejszym ostrzeżeniom i nie dała się nabrać. Lokalne władze i policja szybko zareagowały, uruchamiając system ostrzegania mieszkańców oraz informując o zagrożeniu przez media i portal społecznościowy Facebook.

Następnego dnia okazało się, że mimo ostrzeżeń, jedna osoba uwierzyła w oszustwo. Starsza kobieta, przekonana o potrzebie pomocy swojej wnuczce, przekazała oszustom całą sumę, jaką miała w domu. Dopiero późniejszy telefon do wnuczki ujawnił prawdę o oszustwie.

Przypadek ten jest smutnym przykładem, jak bezwzględni mogą być oszuści, wykorzystując ufność i emocje starszych osób. Policja przypomina o konieczności ostrożności przy odbieraniu tego typu telefonów i radzi, by w razie wątpliwości zasięgać porady u zaufanych osób lub bezpośrednio dzwonić pod numer alarmowy 112. Ostrzegają również, by nie przekazywać pieniędzy nieznajomym, nie robić pośpiesznych przelewów i nie reagować na żądania osób podających się za funkcjonariuszy.

Apelujemy do wszystkich o czujność i wzajemne ostrzeganie się przed tego rodzaju oszustwami, aby chronić naszych bliskich, zwłaszcza osoby starsze, które są najbardziej narażone na tego typu przestępstwa.

Źródło: https://pulawy.policja.gov.pl/

Archiwum: styczeń 2024